3. – 11. srpna 2018

Novinky

Hronovští andělé

Co se týče programu, nestihlo se toho na Hronově zatím moc - jedno divadlo, schůze v Čapkově sále, něco jako Beatles na náměstí. O to víc času ale zůstalo k tomu, na co se všichni beztak nejvíc těší. Hledání známých tváří v davu. Mávání z jednoho konce hlediště na druhý. Podané ruce, polibky, objímání se známými lidmi, i s těmi, u kterých si zrovna nemůžeme vzpomenout na jméno.

Jiráskův Hronov je totiž komunita.omega replica watches Vždy na začátku srpna se celá tato velká rodina schází u jednoho velkolepého nedělního oběda. Všichni chtějí mít z Hronova kouzelný ostrov, kde je vše možné, kde se plní přání, kde jsou lidé lidmi, kde všechno funguje tak, jak má.

Hronov má své rituály, svou mytologii, svá tabu, svá posvátná místa, své svaté. Začíná se dokonce skoro zdát, že jde o komunitu náboženskou. Třeba v tritonském parku se noc co noc slouží nezvyklé bohoslužby, lidé sedí v kruzích jako indiáni a adorují jakási božstva. Žádná transcendentální moc se ovšem neobejde bez svých vykonavatelů a zprostředkovatelů, kterým se odjakživa napříč kulturami říká andělé. A letos si můžeme být jistí, že mezi námi jsou.

Hronovští andělé existují. Jak se sluší na 21. století, vznikli na Facebooku, kde je před několika měsíci založila Lucie Ivanovová. Každý přihlášený se stává zároveň andělem a zároveň andělovým svěřencem. O tom, kdo je čí, rozhodne vyšší moc (nebo možná právě Lucie). Vše probíhá v přísném utajení, anděl se nesmí prozradit a o své funkci ví jen on sám.

A co to znamená být andělem? Není to tak úplně anděl strážný, ochraňovat svého svěřence před všemi nástrahami Jiráskova Hronova by mohl být přece jen dost obtížný úkol. Je to spíš anděl přející, těšící, blahodárný. Má za úkol zpříjemňovat svému člověku bytí na Hronově (už tak dost příjemné). Jakým způsobem, to ukáže sama praxe – první náznaky zaznamenáte i v dnešním Zpravodaji.

Celý tento andělský nápad vznikl na základě úkolu z jednoho loňského semináře. Letos se okruh rozšířil i na ostatní seminaristy, jenomže se už pro tentokrát uzavřel. To ale nikomu nebrání být andělem na vlastní pěst. Andělem divokým. Takový anděl plní svou práci, aniž by si byl jistý, že mu to někdy někdo oplatí. Ale možná se o to nějaká vyšší moc postará.

Komentáře ke článku