3. – 11. srpna 2018

Novinky

Nemáme nic, co by nahradilo internát

Co se změnilo v Hronově od konce loňského festivalu do začátku toho letošního?
Zvládli jsme například velmi důležitou výstavbu kanalizace, vodovodu a celkovou rekonstrukci silnice přes Zbečník. Skončili jsme těsně před zimou a bylo to opravdu hodně hektické. Letos na jaře jsme začali dělat i v bočních uličkách. To je určitě naše největší investice. Myslím, že občané Hronova by pomalu měli mít svatozář.

A Replica Watches čeho si mohou všimnout návštěvníci festivalu?
Poměrně dost jsme investovali v divadle do koberců. Jsou tam i nové žaluzie a podobně. Snažíme se interiér divadla vylepšovat. Další novinkou, které si hosté Jiráskova Hronova určitě všimnou, je úprava parku v okolí rodného domku Aloise Jiráska. Tato stavební akce končí právě teď, a právě v tuto chvíli jsou někde na cestě světla a lavičky. V sobotu, kdy začne v parku program, by mělo být všechno v pořádku.

Každý rok zaniknou některá restaurační zařízení a některá nová vzniknou. Jak je to letos?
Bohužel nám skončil nájemce v Radnici. Smutným způsobem, vzal si život. Od nového roku nabízíme restauraci k pronájmu, ale zatím se nám nájemce najít nepodařilo. Je to pravděpodobně způsobeno tím, že se v budoucnu budovu radnice chystáme prodat. Město připravuje dostavbu sálu Josefa Čapka. Jde o přední část, se kterou bylo již v roce 1998 počítáno pro městský úřad. V červnu jsme tedy vybrali studii a rozhodli o výstavbě. V současné době totiž máme úřad rozdělený v několika objektech a přístup do nich není bezbariérový. Ani pro řízení pochopitelně není dobré, když jsou lidé na pěti místech. A budovy, které máme v současné době k dispozici, nebudeme potřebovat. A pro toho, kdo by si dnes restauraci v radnici pronajal, to může být problém. Nemá jistotu, že se nezmění vlastník a s tím i podmínky nájmu. Snížili jsme proto i nájem a v současné době máme jednoho zájemce. Nevím ještě, kdo to je. Uvidíme.

Podle mých informací je zavřena i kavárna Blanka…
Paní majitelka si pořídila ledvinové kameny, zavřeno je tedy bohužel z důvodu nemoci.

A nové podniky?
Určitě jste si všiml například nové kavárny na náměstí a jmenovat mohu i Pivní ráj v parku pod vlakovým nádražím. Další novinkou je skutečnost, že seminaristé letos nebudou muset chodit na obědy a večeře do Wikovu. Bylo to trošku z ruky. Letos seminaristé budou chodit na jídlo do školní jídelny v bývalé hotelovce na náměstí.

Jak to vlastně s hotelovou školou dopadlo?
Jak jsme o tom mluvili už loni, hotelovka šla začátkem června loňského roku do insolvence. Kvůli budově školy, která patří nám, jsme celý rok spolupracovali s insolvenčním správcem. Ten postupně rozprodával veškerý majetek školy. Letos v dubnu jsme se byli v objektu podívat, aby kolegové věděli, jak rozsáhlý je to objekt. Zamýšleli jsme se nad tím, k čemu jej využít. Po několika kolech jednání jsme se rozhodli, že celý objekt dáme do výpůjčky základní škole. Máme naplánováno propojení budov na úrovni prvního patra. Podle slov paní ředitelky by tam měla být družina a určité zázemí pro IT. Další místnosti by se měly využít jako kabinety, sklady a podobně. Jedná se také o využití ostatních podlaží. Máme dva subjekty, které projevily zájem. Jeden se zabývá výukou angličtiny a druhý má představu, že by ve druhém patře mohla vzniknout interaktivní výstava zaměřená především na děti. Ve druhé polovině srpna se sejdeme a řekneme si co a jak. Potřebujeme pochopitelně, aby budova nebyla prázdná.

A internát?
Internát na Chocholouši je ve vlastnictví Svazu českých a moravských spotřebních družstev. Zhruba od dubna mám informaci, že byl předán realitnímu makléři k prodeji. Sešla jsem se s ním a probírali jsme možnosti, k čemu by mohl být využit. Dotazovali se, zda by město o internát nemělo zájem, ptali se i na krajském úřadu. My i kraj jsme nabídku odmítli. Nemáme nápad na smysluplné využití, ani volné finanční prostředky na přebudování. Pan makléř mi slíbil, že mě po podpisu kupní smlouvy bude informovat o způsobu využití. Doufám, že nový majitel bude respektovat naše přání, aby z internátu nevznikla ubytovna. Ze stejného důvodu jsme vydali opatření stavebního úřadu na stavební uzávěru na tento typ objektů v Hronově. Pokud by tedy dnes chtěl někdo objekt koupit s tím, že tam bude provozovat ubytovnu, narazí na zmíněnou překážku.

Tím jsme se dostali k ubytování… Je jasné, že bez internátu je v Hronově v době festivalu nedostatečná ubytovací kapacita. Kde v současné době všichni bydlí a jak to bude vypadat v letech příštích?
Běžným návštěvníkům Jiráskova Hronova nabízíme ubytování na internátě ve Velkém Poříčí. Abychom jim ulehčili situaci, máme od sponzora nasmlouvánu kyvadlovou dopravu. Uvidíme, jaké budou potřeby. Z Poříčí do Hronova to trvá cca dvacet minut. Je jasné, že návštěvníci potřebují na internát i během dne – například kvůli osprchování během veder, která nás čekají. Chápu, že je to problém, ale my opravdu na území Hronova nemáme nic, co by internát na Chocholouši nahradilo. Soubory, které na letošní přehlídce vystupují, jsou ubytovány až v Náchodě na internátu stavební školy. Obě zmíněná ubytovací zařízení jsou ve velmi dobrém stavu. Jako pořadatele nás pochopitelně trápí, že není vzdálenost stejná jako loni, ale opravdu nemáme jiné řešení.

A řešení do budoucna?
Nejde to vyřešit. Myslím si, že každý pochopí, že padesát jedna týdnů v roce nepotřebujeme ubytovací kapacitu pro tři sta lidí. Prosím účastníky dalších festivalů, aby s tím počítali. Trápí nás to úplně stejně jako je.

Co třeba stanové městečko?
Máme kemp ve Velkém Dřevíči, je také plně obsazen účastníky festivalu, ale je tam ještě i místo pro stany. Ale zase je to kilometr od centra. O stanovém městečku přímo v Hronově jsme neuvažovali.

O peníze jde vždy v první řadě. Jak vypadá finanční stránka letošního Jiráskova Hronova?
Jsem spokojená. Velmi komfortně nás trvale podporuje Ministerstvo kultury České republiky. Za to chci moc poděkovat. Už několik let tak činí i královéhradecký kraj. Jsme v určitém VIP seznamu akcí kraje. Pochopitelně přispívá město a mám docela radost z toho, že zhruba čtyři sta tisíc se mi podařilo získat od sponzorů. V době, kdy firmy potřebují investovat především do svých lidí a technologií, to považuji za úspěch. Moc děkuji za ochotu a za to, že do toho s námi jdou.

Honza Švácha

Komentáře ke článku