3. – 11. srpna 2018

Novinky

Rozhovor s Terezou Tomášovou ze Studia Divadla Drak

Jak vaše představení vznikalo?
Musím říct, že to bylo dost náročné. Zkoušení nám trvalo asi dva roky, protože jsme se hodně zaměřovali na to, co má jaký význam, co jak chápeme, co si jak vysvětlujeme, jak si to mohou vysvětlovat diváci nebo jak chceme, aby si to vysvětlovali. Byl to poměrně dost dlouhý proces a doufám, že je to na představení znát. Že není sešité horkou jehlou. Má pro nás určitou hloubku a doufám, že to divákům dokážeme předat.

Pro mě byl nejdůležitější střet konformní a nonkonformní společnosti. Bylo to správně?
Myslím si, že ano. Je jen otázkou, co je pro vás konformní a co ne. Každý si to může vyložit, jak chce. Trošku je to dělané tak, že jáMOR je řekněme sekta, kdežto Zapomenuté podniky jsou volnomyšlenkářské. Ale, jak říkám, divák je každý jiný a možností je tudíž mnoho.

Bývali jste ZUŠ Střezina a nyní jste studio Divadla Drak…
Je to tak. Vede nás Filip Huml Král, což je herec Divadla Drak a muzikant. Právě on si nás převzal ze ZUŠky na Střezině v Hradci Králové. A teď již pět let působíme pod Divadelním studiem Drak. Myslím, že už to tak zůstane.

Kolik jste pod tímto studiem vytvořili představení?
V melounovém cukru je pátou inscenací, kterou jsme pod Drakem udělali. Na repertoáru máme všech pět. Máme starší hru Obsese, která vznikla ještě v ZUŠ, hrajeme dva Shakespeary, Večer tříkrálový a Mnoho povyku pro nic. Hrajeme jednu autorskou pohádku O velikém draku, kterou napsal Filip Huml Král a pak představení, které jste viděl dnes.

Podle toho, jak je scéna složitá, asi nebylo jednoduché přenést představení do jiných prostor…
Je to skutečně složité. Když jsme hru zkoušeli, říkali jsme si, že se rozhodně nejedná o zájezdové představení. Potom jsme postoupili na Šrámkův Písek a museli hrát úplně v jiném prostoru, než na jaký jsme zvyklí. Nedopadlo to špatně. Teď jsme tady a troufám si také říci, že jsme to zvládli. Je to ovšem strašně náročné. Jak na stavbu, tak na světla a pochopitelně i na pohyb herců v tomto prostoru.

A další plány?
Máme spíše vizi, ale nerada bych jí prozrazovala. Mohu pouze říci, že to bude možná trošku navazovat na styl Melounového cukru. Filip má asi pět vizí. Musíme jej teď trochu ukočírovat nějakým směrem. Nechte se překvapit.

Honza Švácha

hublot big bang king replica https://www.tswatchesltd.com/big-bang-king-48mm-c-66_184
Patek philippe complicated replica watches https://www.tswatchesltd.com/complications-series-c-70_166

Komentáře ke článku