3. – 11. srpna 2018

Novinky

Je čas udělat bazénu v parku pápá

„V roce 1982 jsme vzali v základní škole kárku, naložili do ní holky a odvezli je do parku. Zde jsme je vyklopili přímo do bazénu. Bazénové mejdany byly jednou z nejhezčích věcí, na které na Hronově vzpomínám. Každý trochu teplejší večer jsme tam končili, blbli ve vodě, dokonce jsme v průběhu některých ročníků přivezli matrace a koupali se každý den,“ vzpomíná na koupaliště v Parku Aloise Jiráska Jožan Volentič z rakovnického DS TYL. To již neexistovaly původní dřevěné šatny, které kdysi koupaliště lemovaly. Areál pomalu chátral a jedno léto – přesný letopočet se nám nepodařilo dopátrat – již koupaliště nebylo napuštěno.

I prázdný bazén byl svědkem výjimečných akcí. Stal se častým prostorem pro výcvik seminaristů a hrávalo se zde tak populární Palermo. Seminář „S“ se zde definitivně loučil se svým lektorem Milanem Schejbalem. A právě Milan Schejbal zde slavil svatbu s Pavlínou Morávkovou. I tento krátký výčet akcí hovoří o geniu loci tohoto místa. Bohužel nic netrvá věčně. Na jaře bude vysloužilé koupaliště zasypáno a prostor získá novou, současnosti více odpovídající tvář.

„Podali jsme projekt, v jehož rámci bychom chtěli provést revitalizaci městské zeleně v Hronově. Celková částka zmíněného projektu je asi šest miliónů korun. Měli bychom ošetřit, pokácet a vysadit zhruba tisíc stromů. Hlavní část úpravy zeleně se má provádět Je čas udělat bazénu v parku pápá v parku. Když jsme projekt s odborníky připravovali, zabývali jsme se pochopitelně i torzem starého bazénu. Řekli jsme si, že revitalizace by se měla týkat i tohoto projektu. Před třemi týdny jsme získali akceptaci projektu a nyní nás čeká výběrové řízení. Pokud všechno poběží, jak má, v březnu příštího roku bude torzo bazénu odstraněno, zasypáno a na jeho místě se objeví nové rostliny,“ vysvětluje starostka Hronova Hana Nedvědová a dodává, že součástí revitalizace je i úprava vstupu do parku u rodného domku Aloise Jiráska. Když se vše povede, v příštím roce již bude všechno nové.

Na otázku, zda bude možné se někde v horkých dnech vykoupat, argumentuje skutečností, že město má v záloze ještě jeden projekt. „Chtěli bychom upravit amfiteátr a vytvořit nová sociální zařízení. Vedle toho by mělo vzniknout i nové odpočinkové místo hned vedle řeky, schody do řeky, malé molo a brouzdaliště na osvěžení nohou, když je hodně teplo. I tento projekt jsme podávali letos, evropské peníze však již byly na minimu, zůstali jsme tedy pod čarou a nedostalo se na nás. Čekáme tedy, až budou vypsány nové granty v příštím období. Doufám, že pak uspějeme, protože zmiňované odpočinkové místo a brouzdaliště bychom si v parku opravdu přáli,“ končí náš rozhovor Hana Nedvědová.

Komentáře ke článku